İngiltere son 30 yılın en büyük demiryolu grevine hazırlanıyor

Birleşik Krallık’ta demiryolları sektöründe daha iyi ücret ve çalışma koşulları için son 30 yılın en büyük grevine hazırlık yapılıyor.

Demiryolu sendikası RMT, daha iyi ücret ve çalışma koşulları için 21 ve 25 Haziran tarihleri arasında greve gideceklerini duyurdu.

Sendika, 21 Haziran’da Londra metrosunda da 24 saatlik yeni bir greve gideceklerini duyurdu.  Mart ayında da grevler gerçekleşmişti.

Sky News’e konuşan Sağlık Bakanı Sajid Javid, Covid-19 salgını ardından bu grevin ekonomi üzerinde yaratacağı etki konusunda uyardı.

Toplumsal hareketlerin özellikle Glastonbury müzik festivali gibi büyük ölçekli birçok sportif ve kültürel etkinliği aksatabileceği belirtiliyor.

RMT sendikası Salı günü yaptığı yazılı açıklamada “50.000’den fazla demiryolu işçisi bu ayın sonlarında üç günlük ulusal greve gideceğini” belirtirken, 1989’dan bu yana bu sektördeki en büyük grev olacağına dikkat çekti.

Açıklamada 21, 23 ve 25 Haziran’da yapılacak bu sosyal hareketin “demiryolu işverenlerinin RMT ile müzakere edilmiş bir uzlaşmaya varamamasından kaynaklandığı” ifade edildi.

RMT, demiryolu ağı operatörü Network Rail’in 2 milyar sterlinlik tasarruf planının bir parçası olarak en az 2.500 bakım işini ortadan kaldırmayı planladığını belirtti.

ilgiliiçerikler

No Cavontent Available
Sonraki yazı

Özgür ANA HABER

Okumak için tıklayınız