Avrupa’da hayat pahallılığı protestoları

Almanya, Fransa ve İtalya’nın değişik şehitlerinde hayat pahalılığına karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi hayat pahalılığına karşı protestolara katıldı. Sol partilerin ve sendikaların çağrısıyla sokağa çıkan protestocular, ücret artışı, kâr vergilendirmesi ve enflasyonun etkisini azaltacak adımlar talep ediyor.

Almanya’da ise artan enerji ve gıda fiyatları protesto edildi. Başbakan Olaf Scholz’un ofisinin önünde toplanan 200 kişilik bir grup, “yoksullara acil yardım” sloganları atarak alt gelir grubuna mensup vatandaşlara destek çağrısı yaptı. Campact kampanya platformu, 2021 yılının sonuna kadar Almanya’da yaşayan çocuk ve gençlerin yüzde 20’si, yetişkinlerin ise yüzde 16’sının yoksulluktan etkileneceğini kaydetmişti.

İtalya’nın başkenti Roma’da da Cumartesi günü bir grup artan gaz ve elektrik fiyatlarını protesto etmek ve faturalarda kesinti, maaş artışı ve daha fazla sosyal yardım talep etmek için toplandı. Göstericilerden Andrea Ilari, “İnsanlar artışı faturalarında hissetmeye başladı. Toplumun daha zayıf kesimleri ve alt gelir grubuna mensup olanları için bu çok ciddi bir sorun olacak” ifadelerini kullandı.
Savaşın etkileri, gıda krizi ve enflasyon, gelişmiş Avrupa ülkelerinde de sosyal çalkantı endişelerini artırıyor. Uzmanlar “büyük türbülans dönemi” uyarısında bulunuyor, siyasiler de çıkış yolu arıyor.

ilgiliiçerikler

No Cavontent Available
Sonraki yazı

Özgür ANA HABER

Okumak için tıklayınız