İtalya’ya birkaç saatte bini aşkın göçmen ulaştı

İtalya kıyılarına birkaç saat içerisinde bini aşkın göçmenin ulaştığı bildirildi.

Cumartesi günü bir gemide 600’ü aşkın göçmen Akdeniz’i geçmeye çalışırken, Calabria açıklarında bir yük gemisi ve sahil güvenlik birimleri tarafından kurtarıldı.

Göçmenler Sicilya’nın birçok limanına taşındı. Yetkililer ayrıca beş kişinin cenazesini buldu. Hangi koşullarda öldükleri henüz belirlenmedi.

Cumartesiyi pazara bağlayan gece Lampedusa adasına da 522 göçmenin ulaştığı bildirildi. Göçmenlerin çoğunlukla Afganistan, Pakistan, Sudan, Etiyopya ve Somali kökenli oldukları belirtildi. Göçmenler, Tunus ve Libya yönünden 15 dolayında farklı gemi ile kıyıya ulaştı.

İtalyan medyasına göre Lampedusa’daki barınma merkezler kapasitesinin çok üzerinde doldu.

Öte yandan sivil toplum örgütleri de Akdeniz’de yollarını kaybeden yüzlerce göçmeni kurtardıklarını bildirdi.

SeaWatch örgütü Cumartesi günü dört kurtarma operasyonu gerçekleştirdiklerini, aralarında kadın ve çocukların odluğu 428 göçmeni aldıklarını bildirdi.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 1 Ocak ile 22 Temmuz arasında 34 bin göçmen deniz yoluyla İtalya’ya ulaştı. Bir önceki yıl aynı dönemde 25 bin 500 kişi, 2020’de ise 10 bin 900 göçmen ulaşmıştı.

Orta Akdeniz dünyanın en tehlikeli göçmen yolu olarak değerlendiriliyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre yılın başından bu yana bu yolda 990 göçmen öldü ya da kayboldu.

İlgili İçerikler

Sonraki yazı

Haber Takvimi

ÖZGÜR HABER

Okumak için tıklayınız